Witold Hoppel
LILIOWE CIEKAWOSTKI
Lilie są chyba jednym z najpiękniejszych gatunków roślin cebulowych spotykanych w naszych ogrodach. Podobnie jak we wszystkich dziedzinach hodowli roślin ozdobnych, tak i tutaj w ostatnich latach wyhodowano wiele nowych odmian. Część tych nowych odmian pochodzi z uzyskania krzyżówek pomiędzy różnymi grupami lilii, których udało się ostatnio dokonać.
Bardzo rozpowszechnioną grupą są lilie orientalne, które w ogrodach sprawiają czasem trudności. Autor bardzo dobre efekty uzyskał uprawiając je w kwaśnej, torfowej glebie, bardzo podobnej do używanej pod rododendrony - ale z domieszką ziemi kompostowej. Przykład takiej typowej lilii orientalnej - odmiana TIARA - pokazany jest na fot.1. Po dwóch latach uprawy osiągnęła ona wysokość prawie 2 m, a obwód cebuli wyniósł 35 cm. TIARA imponuje wielkością, ale w stosunku do innych lilii orientalnych posiada mało urozmaicone ubarwienie, chociaż jej kolor jest bardzo ciekawy.
Za to odmiana DOUBLE PRIZE (fot.2) jest bardzo oryginalną lilią orientalną o pełnych kwiatach i delikatnej różowej barwie, kwiaty nieznacznie ciemnieją z upływem czasu, a jej wysokość sięga 1 m.
Lilia FIRST CROWN pokazana na fot. 3 jest przedstawicielem nielicznych jeszcze hybrydów typu AO, czyli pochodzących ze skrzyżowania łatwych w uprawie lilii azjatyckich z przepięknymi w kształcie i kolorystyce liliami orientalnymi. Grupa ta ma po liliach azjatyckich odziedziczyć możliwość uprawy w przeciętnej, ogrodowej glebie, a po orientalnych - bogactwo barw.
Kolejna ciekawa grupa mieszańców oznaczana jako LO, to skrzyżowanie lilii longiflorum (długokwiatowych), po których odziedziczyły wielkie, długie kwiaty, z orientalnymi - skąd pochodzą piękne, pastelowe barwy. Na fot. 5 pokazano odmianę ELEGANT LADY, delikatnie różową, o dość wąskich kwiatach długości kilkunastu cm. Lilia ta jest bardzo wczesna - kwitnie przynajmniej tydzień przed najwcześniejszymi liliami azjatyckimi i przyjemnie pachnie. Odmiana PRINCE PROMISE (fot.6) posiada wielkie kwiaty o bardzo pięknej i delikatnej kolorystyce przechodzącej od białej na brzegu płatków do ciemnoróżowej w głębi gardła. Odmiana TRUMPHATOR (fot.4) posiada wielkie kwiaty, których kolor w głębi sięga ciemnej purpury. Wszystkie wymienione trzy odmiany prezentują się nadzwyczaj dostojnie.
Mniej okazałe są lilie miniaturowe, które można hodować w pojemnikach, co daje czasem bardzo ciekawe możliwości - np. hodowli na tarasach. Na fot. 7 przedstawiona jest lilia orientalna MISS RIO o wysokości do 50 cm, a na fot. 8 azjatycka ORANGE PIXIE, która ma tylko 25 cm i aż porażający, pomarańczowy kolor. Pojemniki z tymi liliami należy na zimę przechowywać w suchym, nie ogrzewanym pomieszczeniu. Oczywiście możliwa jest ich uprawa bezpośrednio w gruncie.
Na ostatnim zdjęciu (fot.9) pokazano może niezbyt pasującą do poprzednich, bo botaniczną, Lilium nepalense. Brzeg wielkiego kwiatu jest jasno-żółto-zielonkawy, natomiast wnętrze kwiatu puprurowo-kasztanowe. Egzemplarz pokazany na zdjęciu rósł na silnie zacienionym stanowisku, stąd nie okazał pełni swoich barw. Lilię tą należy sadzić w ten sposób, aby stożek wzrostu nie był przykryty ziemią, bo łodyga "błądzi" pod ziemią! W miarę wzrostu łodygi, należy ją stopniowo przysypywać.
Postęp w hodowli lilii jest tak duży, że wkrótce będzie można przedstawić następne ciekawe odmiany. Natomiast wszystkie będą na pewno ozdobą naszego ogrodu w okresie od połowy czerwca do końca sierpnia.