[Rozmiar: 26884 bajtów]

TYGODNIK OGRÓDKOWY Nr 17

22 czerwca 2008 r.

W niedzielę, 15 czerwca odwiedziliśmy Genia Radziula. Jak było do przewidzenia, bo jest to  wieloletnią tradycją, już w drodze z Poznania do Rzepina leżącego tuż koło Starościna, padał deszcz. Podczas zwiedzania ogrodu również popadywało. Nawet młode jaskółki, które siedziały na daszku witając nas na ogrodzie wyjęły parasole, aby im piórka nie zmokły. Żaby gwałtownie wskakiwały do stawów, bo w nich woda nie jest taka mokra, jak deszczowa.

Ogród Genia prezentuje się wspaniale, chociaż rośliny, szczególnie drzewa i krzewy, jeszcze są niewyrośnięte. Można sobie tylko wyobrażać, jak to będzie za kilka lat. A za 100 lat znawcy będą pisać, że tą oazę ciekawych roślin zaprojektował i wykonał Eugeniusz Radziul. Ogród jest otoczony lasami, a jedną z granic stanowi rzeczka. Przez ogród płynie mały strumyk tworząc po drodze oczka wodne, w których są oczywiście rzadko spotykane odmiany lilii wodnych. Jeśli ktoś chce poczytać i pooglądać więcej szczegółów o tym pięknym ogrodzie, niech kliknie napis poniżej.

Strona internetowa Eugeniusza RADZIULA

IMG_4602.JPG

Widok ogólny na część ogrodu. Widać nowe nasadzenia ma tle starych drzew. Tuż pod drzewami płynie malutki strumyk, który stanowi naturalną granicę z inną częścią - łąkową.

 

 

IMG_4610.JPG

IMG_4611.JPG

Dwa naturalne fragmenty ogrodu, w każdym razie jeśli była tutaj ingerencja ogrodnika, to się jej nie czuje. Zarośla na brzegu stawu dzikie i piękne.

 

IMG_4612.JPG

IMG_4607.JPG

U góry i po prawej stanowiska dla funkii oraz innych roślin cieniolubnych. Widać po nich, że są zadowolone.

epipactis_SABINE.JPG

Storczyk Epipactis SABINE.

IMG_4582.JPG

Niby zwykłe Sedum sempervivoides, ale prezentuje się nadzwyczaj dostojnie.

IMG_4585.JPG

 

Miniatura azjatycka LILY POPE, bardzo wczesna, dwubarwne cieniowane kwiaty.

 

 

 

pterocephalus_depressus.JPG

Pterocephalus depressus, czyli pierzogłówka pochylona, rośnie na skalniaku. To jedna z najpóźniejszych roślin skalnych, ma bardzo zwarty pokrój.

 

IMG_4591.JPG

 

 

Campanula cretica, muszę się pochwalić, że to z mojej uprawy. Występuje, jak sama nazwa wskazuje, na Krecie, ale i w Grecji. Wygląda na monokarpiczną, ale nie mam pewności.

 

 

ir_ensata_siewka2.JPG

ir_ensata_siewka1.JPG

 

ir_ensata_VARIEGATA.JPG

Irysy wilgociolubne czują się na w podmokłej części ogrodu Genia wspaniale. Dwa po lewej to I. ensata, siewki z jego hodowli. Po prawej I. ensata variegata. Ten pierwszy z lewej zrobił na mnie ogromne wrażenie, jest naprawdę piękny.

hym_grandiflora.JPG

 

 

 

 

 

 

Piękny Hymenoxis grandiflora, wysoki na około 5 cm, bardzo zwarty pokrój.

 

 

 

 

 

 

 

IMG_4595.JPG

 

A to śliczne zwierzątko mówiło do siebie tak: Na śniadanie zjadłam jeden płatek, na obiadek właśnie konsumuję drugi płatek. Te dwa co zostaną, będą na kolację. Właśnie zauważył mnie gospodarz ogrodu, na pewno mu się spodobam, mam takie ładne kropki i kreseczki, prawie jak jego kwiatki.

 

 

Dodatek: W powyższym tekście był błąd, napisałem "pysznogłówka" zamiast "pierzogłówka". Zauważyła to Pani Anna F. i mnie powiadomiła, za co bardzo dziękuję. Cieszę się podwójnie, bo widać, że mamy coraz więcej fachowców w dziedzinie skalniaczków, a po drugie - okazuje się, że wiele osób czyta mój Tygodnik Ogródkowy.