[Rozmiar: 26884 bajtów]

TYGODNIK OGRÓDKOWY Nr 2

2 marca 2008 r.

   Wiadomość tygodnia: Eugeniusz Radziul ze Starościna uruchomił nową stronę internetową o adresie:
http://www.wonderflora.hekko.pl/
          A teraz do rzeczy - troszkę roślinki w tych dniach "przyhamowały", ale i tak zakwitło kilka ciekawostek, szczególnie z irysów cebulowych.

 

U góry po lewej Iris histrioides LADY BEATRIX STANLEY. Wielki kwiat, bardzo okazały. Dwa razy zimował w gruncie. Niestety - drogi. Po lewej na dole Iris histrioides SHEILA ANN GERMANY, udoskonalona wersja KATHARINE HODGKIN, większe kwiaty. Zimuje w gruncie. U góry po prawej CLAIRETTE hybryd iris reticulata i bakeriana. Kwiatki drobniejsze jak u poprzednio wymienionych, ale o pięknej kolorystyce, szczególną ozdobą jest ciemnofioletowa plamka na końcu płatka. Pierwszy sezon w ogrodzie, zimował w zimnej szklarni, ale wygląda, że może rosnąć na gruncie.

Scilla tubergeniana (cebulica Tubergena). W naturze występuje w Gruzji, Azerbejdżanie, północnym Iranie, Armenii (źródło: TaBaza). Łatwa w uprawie gruntowej, urośnie prawie wszędzie i dobrze zimuje. Jest rośliną dość znaną, ale godną polecenia.

W sąsiedztwie trzy dionizje, po lewej u góry Dionisia tapetodes. Bardzo trudne w uprawie, dla początkującego hobbysty utrzymanie prawie niemożliwe. Muszą cały rok być w zimnej szklarni, ale wymagania są bardzo skomplikowane. Nie może mieć za sucho, tym bardziej za mokro. Lubią je atakować grzyby. Pochodzą głownie z okolic Afganistanu. Typowo rosną pod przewieszoną skałą.