[Rozmiar: 26884 bajtów]

TYGODNIK OGRÓDKOWY Nr 23

10 sierpnia 2008 r.



Uwaga: W głównym MENU strony jest odnośnik do oferty sprzedaży roślin czeskiego producenta, rośliny będą do odbioru w Poznaniu lub w inny uzgodniony sposób.

Ten numer Tygodnika ukazuje się dzięki zdjęciom dostarczonych przez pana Zdzisława Siwickiego z Zielonej Góry. O wizycie w jego ogrodzie pisałem dwa tygodnie temu, ale wówczas byłem zbyt późno, aby wykonać dobre zdjęcia. Pan Zdzisław, który paprocie uprawia wraz z panią Elżbietą, przesłał zdjęcia i zgodził się, aby je Czytelnikom pokazać. Komentarz do tych zdjęć będzie już mój, chociaż fachowcem od paproci to nie jestem.

Polskie nazwy paproci zostały zaczerpnięte książki: Grabowska B., Kubala T.: Paprocie. Officina Botanica, Kraków, 2005

 

Osmunda regalis 1.JPG

To jest pan Zdzisław - oczywiście wśród paproci w swoim ogrodzie. Te wielkie pióropusze należą do gatunku Osmunda regalis czyli długosza królewskiego.

7.JPG

4a.jpg

W tych pojemniczkach kiełkują zarodniki

Tak wyglądają paprociowe maleństwa

Coniogramme intermedia 1.JPG

Phyllitis scolopendrium 1.JPG

Conniograme intermedia  tak dziwnie pokazuje się na wiosnę

A tak rozwija swoje liście Phyllitis scolopendrium czyli języcznik zwyczajny. Paproć ta występuje dziko w Pieninach

4.JPG

b.JPG

Paprocie wśród skał

Wszędzie paprocie - ale czasem widać funkię lub inne rośliny

20.JPG

Matteuccia struthiopteris.JPG

Paprociowy gąszcz

Paprocie smukłe jak wieżowce - Matteuccia struthiopteris czyli pióropusznik strusi w końcu kwietnia. Potem przyjmuje formę rozłożystą

Onychium japonicum 1.JPG

Adiantum pedatum 'Imbricatum'.JPG

Onychium japonicum (Onychium japońskie) - subtelność i elegancja

Adiantum pedatum IMBRICATUM - (Adiantum stopowate) - gwiaździście rozłożyste liście

Phyllitis scolopendrium 'Angustifolia' 2.JPG

Obraz 1920.JPG

Phyllitis scolopendrium czyli języcznik zwyczajny ANGUSTIFOLIA

Liście paproci nie muszą być zielone

Osmunda cinnamomea 1.JPG

Po lewej - czyżby ta paproć jednak zakwitła? Te kwiaty wcale mi się nie podobają. Pan Zdzisław upiera się, że paprocie jednak nie kwitną, a te dziwactwa to liście zarodnikowe czyli sporofile od Osmunda cinnamomea

Cyrtomium fortunei 1.JPG

Polystichum munitum.JPG

Późną jesienią możemy zobaczyć paprocie jeszcze zielone, ale przyprószone śniegiem. Po lewej Cyrtomium fortunei (Cyrtomium Fortune'a), po prawej Polystichum munitum (Paprotnik zbrojny)

Cyrtomium fortunei.JPG

Tak Polystichum munitum (Paprotnik zbrojny) wygląda zimą

Świat paproci jest bardzo bogaty i różnorodny. W tym świecie pan Zdzisław potrafi się świetnie orientować i rozwijać go w swojej szklarence i ogrodzie. Formy paproci są bardzo zróżnicowane, ale także występują w różnych środowiskach. Najczęściej są to wilgotne lasy. Większość paproci wymaga podłoża przynajmniej lekko kwaśnego, ale niektóre gatunki górskie przystosowały się do gleby o odczynie zasadowym (np. Aslpenium, Phyllitis).

Więcej zdjęć paproci będzie można zobaczyć w Galerii Ogrodów.

 

 

Wiadomość z ostatniej chwili:

W piątek, czyli 8 sierpnia, zauważyłem wychodzące z ziemi pierwsze kwiaty zimowitów Colchicum bivonae "DISRAELI". Czyżby miało to zwiastować wczesną jesień? Nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek tak wcześnie się pokazały. Zaznaczam jednak, że ten gatunek zimował u mnie pierwszy raz i może jest to jego normalna cecha. Uważam go również za jednego z bardziej okazałych. Zdjęcie można odszukać w galerii roślin: Cebulowe A-D.