[Rozmiar: 26884 bajtów]

TYGODNIK OGRÓDKOWY Nr 5

23 marca 2008 r.

W ogrodzie nie pojawiło się nic nowego no chyba, że nowością jest śnieg. Z moich obserwacji wynika, że jest w związku z tym nadzieja na normalną wiosnę i lato. Jakie to jest normalne lato? Kwiecień i maj bez upałów, które nie pozwalają nam dłużej cieszyć się kwiatami wielu roślin, a lato — wszystkiego po trochu: deszczu, ciepła, ładnej i brzydkiej pogody. W ubiegłym roku kwietniowe bardzo ciepłe dni zniszczyły kwiaty sasanek, bardzo szybko końcówki płatków marszczyły się, bo rośliny nie nadążały pobierać wody.

Ponieważ w ogrodzie nic nowego — kilka zdjęć wykonanych w poprzednim tygodniu.

Obok Fritillaria obliqua, nie ma pewności co do nazwy tego egzemplarza i czystości gatunku, może być troszkę skrzyżowany z np. F. nigra (syn. F. montana). Wydaje się, że F. montana ma węższe liście. Natomiast F. obliqua powinna mieć kwiaty równiej rozszerzające się ku dołowi. Wysokość 15 — 20 cm, kwiaty bardzo ciemne, wydają się prawie czarne. Gatunek ten występuje w Grecji. Rośnie w doniczce i zimował w zimnej szklarni.

Na zdjęciu obok bardzo znana roślina cebulowa wczesnej wiosny Bulbocodium vernum. Jeszcze kwitnie, a to zdjęcie chyba dobrze oddaje jej charakter. Występuje w Europie w Pirenejach, Alpach Centralnych i Nadmorskich, pojedyncze stanowiska w Austrii.  

Pastelowo-czerwony akcent w wiosennym ogrodzie stanowi Corydalis solida GEORGE BAKER — polska nazwa "kokorycz pełna". Dziwne, ale jako odmiana powtarza swoje cechy przy rozmnażaniu generatywnym, a nasiewa się nawet troszeczkę sama. Warto mieć ją w ogrodzie, bo jest dla mnie taka jakoś nietypowa.

Skalnica VALENTINE. Piękna, zwarty pokrój. Wszyscy miłośnicy roślin skalnych uwielbiają skalnice. Jednak trzeba dużo wiedzy, aby wszystkie dobrze rosły i obsypywały się na wiosnę kwiatami. Niektóre odmiany wymagają uprawy pod osłonami. Większość nie lubi upału, wymaga przepuszczalnego podłoża i północnego zbocza skalniaka.

Scilla bifolia ROSEA czyli cebulica dwulistna różowa to dość popularna roślina cebulowa, ale w polskich sklepach trudno ją znaleźć. Ma  bardzo drobne kwiatki. Scilla bifolia występuje w naturze we wschodnich Karpatach. Czysty gatunek jest w kolorze niebieskim, spotykana jest również biała. Rośnie dobrze prawie na każdym stanowisku i nawet rozmnaża przez samosiew.

Nastąpiła pomyłka

Zapowiadany sześciostronicowy reportaż o naszym ogrodzie, no i o mnie (WH) też parę słów,  ukaże się w numerze 05/2008 miesięcznika OGRODY, a nie jak pisałem w 04/2008, czyli dopiero pomiędzy 25 a 30 kwietnia.

Tęsknimy za ciepłem, te zwierzątka na zdjęciach też. Oczywiście zdjęcia pochodzą z poprzedniego sezonu.  Warto zwrócić uwagę na białego pająka, który świetnie dostosował się do środowiska, wybrał sobie białą piwonię drzewiastą.