[Rozmiar: 26884 bajtów]

Nieregularny

TYGODNIK OGRÓDKOWY

nr 4/2011 (67)

24 kwietnia 2011 r.

 

Wielkanoc jest świętem radosnym nawiązującym do życia, a rośliny to też życie. Ich piękno i wiosenny szybki wiosenny wzrost też optymistycznie nastrajają wobec przeciętnej codzienności. W ogrodach jest co pooglądać. Zapraszam do spacerku.

 

adonis_vernalis34.JPG

 

adonis_vernalis32.JPG

 

Miłki wiosenne to ozdoba ogrodu. Kiedyś miałem z nimi problemy, a obecnie znajduję samosiewy. Wydaje mi się, że jak przyzwyczają się do pewnego ogrodu, to zaczynają się w nim ładnie rozmnażać.

anem_nemorosa_LYCHETTE1.JPG

Obok Anemone nemorosa LYCHETTE. Na zdjęciu to słabo widać, ale proszę zwrócić uwagę na dwa kwiatki po prawej stronie, to jest inna odmiana. LYCHETTE ma białe kwiaty o średnicy około 2* większej od innych. Jak go zobaczyłem w ub. roku w Berlinie to pomyślałem, że to tylko wynik specjalnej uprawy. Okazało się to jednak cechą trwałą i ciekawą. Wygląda naprawdę dobrze i polecam.

 

anem_blanda31.JPG

 

 

Anemone blanda to bardzo miły zawilec występujący w różnych odmianach i kolorach. Po jakimś czasie też się sam nasiewa w bardzo niespodziewanych miejscach.

ornith_lanceolatum31.JPG

 

 

Ornithogallum lanceolatum sprawiło niespodziankę. Wygląda na roślinkę delikatną, a już drugi raz dobrze przezimowało. Na razie wygląda, że nie będzie tak uciążliwy jak jego krewniacy, których należy traktować jako chwasty.

chionodoxa luciliae31.JPG

 

frit_whitallii35.JPG

 

Chionodoxa luciliae to popularna roślina drobnocebulowa. Potrafi po kilku latach zrobić wielkie kępy. Rozmnaża się aż za dobrze, podobnie jak Puschkinia.

Fritillaria whittalii jak na szachownicę nie jest trudna. Na razie w szklarni i nic nie zapowiada, że można ją wyprosić na zagonek. W tym roku w tym rodzaju duże straty, ponieważ zimą woda wysadziła drzwi od szklarni.

 

scilla_roseni32.JPG

scilla_roseni34.JPG

Scilla roseni też już się zadomowiła. W pierwszym roku miałem z nią kłopoty, bo dałem na zbyt wilgotny zagonek. Teraz ma bardziej sucho, więc cebulek przybywa.

 

jono_willmottiana_EVENING_SHADE31.JPG

 

juno_magnifica_BLUE_DREAM33.JPG

 

Juno willmottiana EVENING SHADE, na razie w szklarni, co mu odpowiada.

Juno magnifica BLUE DREAM, też szklarniowiec. Obydwa chcę w przyszłości spróbować wysadzić na grunt.

 

juno_cyclogolssa32.JPG

 

Juno cycloglossa, wygląda na łatwego w uprawie.

jeff_dubia31.JPG

 

Jeffersonia dubbia w tym roku o wiele ładniejsza niż w ubiegłym. Proszę nie próbować rozmnażać przez podział! W dobrych warunkach nasiewa się sama.

Poniżej kilka sasanek ogrodowych, przypadkowych mieszańców. To jest bardzo niekłopotliwa ozdoba wiosennego ogrodu, a i  do wazonika da się ściąć. Rosną wszędzie, nawet w najdziwniejszych miejscach, np. w kwaśnym podłożu przygotowanym dla lilii, pomiędzy krawężnikami, w cieniu i w słońcu.

 

sasanka31.JPG

 

sasanka33.JPG

 

sasanka35.JPG

 

sasanka37.JPG

 

sasanka40.JPG

 

sasanka42.JPG

 

 

erytrh_PAGODA33.JPG

 

Erythronium PAGODA wybrało sobie dziwne miejsce, dość suche, słoneczne, w okolicy dużego Thujopsisa. Wybieram tylko część bulw i oddalam od drzewa.

tulipa_praestans_YARI32.JPG

 

tulipa_praestans_YARI31.JPG

Tulipa praestans YARI ma wściekle czerwony kolor i jest łatwy w uprawie. Wymaga przesadzania co trzy lata.

arabis_suendermannii31.JPG

 

Arabis suendermanii to niezawodna zimozielona roślinka na skalniaki. DO pewnego momentu używałem nazwy Arabis sturii.

Za tydzień tzw. długiiiiiii weekend. W poznańskim Ogrodzie Botanicznym tradycyjna już majówka połączona z kiermaszem. Można zobaczyć wystawę zdjęć przygotowaną na nasz kwietniowy zjazd.